آمبره مو

آمبره مو

آمبره مو، یکی از محبوب‌ترین تکنیک‌های رنگ مو است که قدمت آن چیزی حدود دو دهه است. خوب است بدانید که تنها فاکتور متغیر در این سبک، پالت رنگ موها نیست. بلکه تکنیک‌های به کارگیری رنگ مو نیز بسیار مهمند. به عنوان یکی از پرطرفدارترین انواع این تکنیک‌ها، می‌توان به آمبره مو اشاره کرد.  آمبره مو، سبکی نوین و خلاقانه رنگ کردن مو است که سلبریتی‌هایی مانند بیانسه، الکسا چانگ، لورن کنراد و نیکول کیدمن نیز از آن استقبال کرده‌اند.

معنای واژه آمبره

آمبره (Ombre) واژه‌ای فرانسوی به معنای سایه است، تعریفی دقیق و هوشمندانه از ماهیت اجرایی این تکنیک. آمبره نخستین بار در صنعت نساجی به کار گرفته شد. تولید پارچه‌های خلاقانه و جذابی که با ترکیب سایه‌های رنگ و ایجاد گرادیانت تولید می‌شدند. اما طولی نکشید که این تکنیک جذاب، به تمام عرصه‌های مد راه پیدا کرد و رنگ مو نیز یکی از آنها است.

در تکنیک رنگ موی آمبره، برخلاف هایلایت‌های سنتی یا رنگ‌های یکدست و سرتاسری، از شاخص گرادینت رنگ استفاده می‌شود.
به این معنی که، آرایشگر با به کارگیری مهارت خود و ابزار مخصوص، تناژ پیوسته‌ای از رنگ را روی موهایتان اجرا می‌نماید. در این تکنیک، معمولا رنگ ریشه مو تیره است و با حرکت به سمت انتهای ساقه، شدت رنگ روشن افزایش می‌یابد.

آمبره مو

تفاوت آمبره و سامبره و بالیاژ

هنگامی که برای رنگ کردن موهایتان به آرایشگاه مراجعه می‌کنید، ممکن است در ابتدای کار متوجه حرف‌های تخصصی آرایشگرتان نشوید. واژه‌ها و اصطلاحاتی مانند فولیاژ، سامبره، بالیاژ و … ممکن است نا آشنا و گیج کننده به نظر برسد.

حتی سرچ کردن در اینترنت و دیدن عکس‌‌های مقایسه‌ای این تکنیک‌ها نیز، تا حدودی گمراه کننده است.به خصوص، زمانی که درباره تفاوت آمبره و سامبره و بالیاژ صحبت می‌کنیم. سه خواهر ناتنی، که تفکیک آنها به تخصص و بصیرت حرفه‌ای احتیاج دارد.

با این اوصاف، بهتر است پیش از مراجعه به آرایشگاه و انتخاب رنگ موی خود، با این اصطلاحات آشنا شوید و تفاوت میان آنها را به خوبی بشناسید. این امر، در تصمیم گیری به شما کمک می‌کند و می‌توانید با خیال راحت و آگاهی کامل، تکنیک مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

همه چیز درباره بالیاژ

بالیاژ، کلمه فرانسوی به معنی نقاشی کشیدن و ایجاد بعد است. این تکنیک جذاب، نخستین بار در دهه 70 میلادی در سالن آرایشی به نام کاریتا، واقع در شهر پاریس اجرا شد. در آن زمان، نوارهای نخی که از جنس کتان بودند برای جداسازی لایه‌های مو استفاده می‌شدند.

این تکنیک در اواخر دهه نود 90 به صورت گسترده مورد توجه قرار گرفت. نهایتا در مدت زمان بسیار کوتاهی، به یکی از تکنیک‌های طوفانی و پرطرفدار رنگ مو تبدیل شد.

تکنیک بالیاژ، با هایلایت‌های فویلی و سرتاسری مو متفاوت است. در این روش، آرایشگر به کمک رنگ موهای مختلف، ابعاد ویژه‌ای از رنگ را روی موهایتان خلق می‌نماید. اجرای بالیاژ، حجم موهایتان را افزایش می‌دهد و جلوه‌ای بسیار طبیعی دارد.
در این تکنیک، می‌توانید از انواع رنگ موهای تیره تا روشن استفاده نماید و هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد.
بالیاژ به صورت دو زیر مجموعه پرطرفدار اجرا می‌شود که عبارتند از:

 • روش فولیاژ

در این روش، آرایشگر موها را با دست رنگ می‌کند و سپس در داخل فویل قرار می‌دهد. فولیاژ روشی مناسب، برای افرادی است که موهای طبیعی تیره‌ای دارند و می‌خواهند بالیاژ بلوند و خیلی روشن داشته باشند. فویل، گرما را در محیط اطراف خود به دام می‌اندازد و عمل دکلره و رنگ گذاری مو را در تکنیک بالیاژ تسریع می‌نماید.

 • روش فلیمبویاژ (Flamboyage)

در  فلیمبویاژ، آرایشگر از نوعی نوار چسب مخصوص برای اشباع رنگ مو در قسمت‌های مختلف کمک می‌گیرد. در این روش، رنگ مو ظاهری بسیار طبیعی به خود می‌گیرد و براق و درخشان به نظر می‌رسد.  نمونه این تکنیک زیبا را در تصویر زیر ببینید.

همه چیز درباره آمبره مو

اگر بخواهیم دقیق‌تر به ماهیت آمبره بپردازیم، می‌توان گفت این تکنیک از سال 2008 به یکی از ترندهای رنگ مو تبدیل شد. زمانی که رکود اقتصادی، قسمت اعظم جامعه را به انتخاب راهکارهای مقرون به صرفه برای ادامه زندگی وادار کرده بود.

در این تکنیک، شاهد اجرای شیب کنتراست نرم و لطیفی از دو رنگ موی تیره و روشن هستیم. اثر هنری بی نظیری، که جذابیت موهایتان را تضمین می‌کند.

آمبره، در دو تکنیک پرطرفدار و خاص اجرا می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • سامبره

سامبره، ترکیب ملایمی از رنگ‌ها به شمار می‌رود. کنتراست این تکنیک، به صورت کاملا تدریجی ایجاد می‌شود و گرادیانت لطیفی روی مو خلق می‌نماید. برای اجرای این تکنیک، بیشتر رنگ موهای پاستلی و روشن به کار می‌رود.

موهای شما بعد از اجرای این تکنیک رنگ مو، اغلب به مراقبت خاصی احتیاج ندارد. علاوه براین، روشی خارق‌العاده برای افرادی است که پوست سبزه دارند و می‌خواهند تناژهای بلوند رنگ مو را امتحان نمایند. سایه‌های کاراملی، بلوند، طلایی و عسلی از محبوب‌ترین طیف‌های سامبره به حساب می‌آیند.

 • ذوب رنگ (color melting)

این روش، یکی از جنبه‌های مدرن و بسیار متفاوت از تکنیک سامبره است. آرایشگر برای اجرای ملتینگ کالر، ممکن است از دو یا چند رنگ مختلف کمک بگیرید. رنگ‌های تند، عمیق و فانتزی از جمله محبوب‌ترین گزینه‌ها در این متد رنگ مو به شمار می‌روند.

به عنوان جمع بندی درباره تفاوت آمبره و بالیاژ می‌توان گفت:
بالیاژ نوعی تکنیک برجسته سازی مو و ایجاد کننده حجم است. درحالی که آمبره، روشی برای تقویت رنگ طبیعی موهای شما به کمک ایجاد کنتراست و گرادیانت است. همچنین، سامبره نیز یکی از زیر مجموعه‌های تکنیک آمبره است که ظاهری ظریف‌تر و طبیعی‌تر را برای موهایتان رقم می‌زند.

کدام تکنیک رنگ مو برای شما بهتر است؟

انتخاب تکنیک رنگ موی مناسب برا هر فرد، به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. اما پیش از هرچیز، بهتر است درباره توقعات خود از رنگ مو و میزان هزینه مورد نظرتان با آرایشگر صحبت کنید. سپس، با توجه به جنس و بلندی موها، تناژ مورد نظر رنگ مو و رنگ پوستتان، آرایشگر چند گزینه مناسب را به شما پیشنهاد می‌دهد.

اما به طور کلی، می‌توانید از راهنمای زیر برای انتخاب تکنیک مورد نظرتان کمک بگیرید:

 • گرادیان ایجاد شده در تکنیک آمبره، باعث می‌شود موها کمی بلندتر از حالت معمول به نظر برسند. به همین خاطر، آمبره انتخاب مناسبی برای موهای کوتاه تا متوسط به حساب می‌آید.
 • تکنیک آمبره، بر حالت چهره شما نیز تاثیر می‌گذارد.این تکنیک، باعث می‌شود صورت‌های بلند و بیضی شکل، گردتر به نظر برسند.
 • در تکنیک آمبره، بخشی از موهای شما کاملا دکلره می‌شوند. اگر موهایتان آسیب دیده است یا موخوره زیادی دارد، توصیه می‌شود آمبره را انتخاب نکنید. این کار، ممکن است باعث ایجاد سوختگی و از دست رفتن موهایتان شود.
 • تکنیک بالیاژ، ظاهری چند بعدی ایجاد می‌نماید و باعث حجیم و پر به نظر رسیدن موهایتان می‌شود. اگر موهای کم پشت، صف یا نازکی دارید، بالیاژ انتخاب مناسبی برای بهبود ظاهر آنها است.
 • بالیاژ، از قسمت بالای موها و نزدیک به ریشه اجرا می‌شود و با رسیدن به قسمت انتهایی، شدت رنگ مو افزایش می‌یابد. به همین خاطر، اغلب آرایشگران این روش را برای موهای متوسط تا بلند پیشنهاد می‌دهند.
 • اگر به دنبال گزینه‌ای مقرون به صرفه هستید، بهتر است روی تکنیک آمبره سرمایه گذاری کنید.
 • در صورتی که اغلب اوقات عجله دارید و نمی‌توانید زمان زیادی برای مراقبت از موهایتان بگذارید، بالیاژ انتخاب مناسبی برای شما نیست.

مزایای انتخاب تکنیک آمبره برای رنگ کردن مو

زیبایی و جلوه چشمگیری که تکنیک آمبره روی موهایتان خلق می‌کند، تنها دلیل محبوبیت آن نیست.
آمبره بر خلاف سایر تکنیک‌های مشابه، مزایای منحصر به فردی برایتان فراهم می‌نماید که از برجسته‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ماندگاری طولانی دارند

بزرگترین نگرانی ما در رنگ کردن یکدست موهایمان چیست؟ بله درست حدس زدید. رشد ریشه و مراجعه مکرر برای ریشه گیری موها، بزرگترین مشکل این تکنیک‌ رنگ مو است. اما با انتخاب آمبره، دیگر با چنین معضلاتی مواجه نمی‌شوید.

این تکنیک، از میانه ساقه مو اجرا می‌شود و قسمت ریشه را دربر نمی‌گیرد. در نتیجه، به ریشه گیری و تمدید چندباره در طول ماه احتیاجی ندارد. شما می‌توانید تا زمانی که موهایتان بلند شود یا تصمیم به کوتاهی آنها بگیرید، رنگ موی مورد علاقه‌تان را حفظ کنید.

به مراقبت خاصی احتیاج ندارد

بعد از اجرای هایلایت‌های معمولی و رنگ موهای سراسری، موهایتان به مراقبت بسیاری احتیاج دارند. پس از دوش گرفتن، هنگام رفتن به سر کار یا حتی رفتن به قرار معمولی و دوستانه، باید موها را سشوار و حالت دهید تا ظاهر قابل قبولی داشته باشند.
اما با آمبره کردن موهایتان، دیگر این مشکلات را ندارید. آمبره به خودی خود، حالت و رنگ جذابی به موهایتان هدیه می‌دهد. بیشتر افرادی که این تکنیک را انتخاب کرده‌اند معتقدند که آمبره، شنیونی جذاب و همیشگی به موهایشان هدیه داده است. رقص هماهنگ رنگ‌ها در این تکنیک، موهایتان را در هر شرایطی زیبا و چشمگیر جلوه می‌دهد.

میزان آسیب مو را به حداقل می‌رساند

مواد رنگ مو، اغلب حاوی عناصر شیمیایی مانند آمونیاک هستند و آسیب غیر قابل انکاری برای موهایتان به دنبال دارند. به خصوص زمانی که برای رسیدن به رنگ موی دلخواهتان، مجبور به انجام دکلره نیز باشید. در این شرایط، تخلخل کوتیکول موها افزایش می‌یابد و با مشکلاتی از قبیل خشکی، موخوره و بد حالتی مو روبرو می‌شوید.

حتی در برخی موارد، ممکن است موهایتان در اثر مواد رنگ و دکلره بسوزند و دچار آسیبی غیر قابل جبران شوند. این مشکل، زمانی حاد می‌شود که علاوه بر ساقه، ریشه مو نیز درگیر شده باشد. اما همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، آمبره ریشه موها را درگیر نمی‌کند. با این اوصاف، آمبره در مقایسه با دیگر تکنیک‌های رنگ مو، کمترین آسیب ممکن را به موهایتان وارد می‌کند.

مقرون به صرفه هستند

فرایند دکلره مو در تکنیک آمبره، اغلب از میانه ساقه موهایتان آغاز می‌شود و بعد از پوش دادن تا انتهای مو ادامه پیدا می‌کند.با این اوصاف، میزان رنگ و مواد استفاده شده در این تکنیک، خیلی کمتر از سایر انواع هایلایت و رنگ مو است.این شاخصه، آمبره را به گزینه‌ای مقرون به صرفه برای رنگ کردن موها تبدیل کرده است.

اهمیت مراقبت از موها بعد از آمبره

حقیقت این است که فرقی نمی‌کند شما کدام تکنیک رنگ مو را برای تغییر ظاهرتان انتخاب می‌کنید. در هر صورت، موهای شما احتمالا دچار درجات مختلفی از آسیب می‌شود. از نازک شدن مو تا افزایش ریزش و و سوختن ریشه، همگی از جمله آسیب‌های رنگ کردن مو به حساب می‌آیند.

اما داشتن روتین مراقبتی مناسب، می‌تواند عوارض جانبی فرایند رنگ مو را تا حد زیادی تعدیل نماید.

روتین مو

 • برای شستن موها از آب داغ استفاده نکنید. آب داغ، باعث ایجاد شوک، افزایش ریزش و خشکی موهایتان می‌شود.
 • شامپوهای معمولی خود را کنار بگذارید. این شامپوها، اغلب حاوی مواد پاک کننده خشنی همچون مشتقات سولفات هستند. استفاده از آنها، موهای رنگ شده شما را خشک و بد حالت می‌کند. توصیه می‌شود به عنوان جایگزین، به سراغ شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده بروید. این محصولات، به صورت اختصاصی برای محافظت و تقویت موهای رنگ و دکلره شده تولید شده‌اند.
 • استفاده از ماسک مو را فراموش نکنید. موهای رنگ شده اغلب دچار مشکلاتی مانند دهیدراتاسیون و خشکی شدید هستند. انتخاب ماسک موی مناسب و استفاده مرتب از آن، نقش موثری در رفع نیازهای موی رنگ شده شما دارد. ماسک موهای کراتینه، می‌توانند ساختار ساقه مو را احیا نمایند. همچنین، ماسک موهای آبرسان نیز، در هیدراته کردن ساختمان کوتیکول و فولیکول مو بسیار مفید هستند.
 • موهایتان را با باد سشوار یا مالش حوله خشک نکنید. زیرا باعث ایجاد آسیب بیشتر و تحریک خشکی و بدحالتی موهای رنگ شده می‌شود. توصیه می‌شود بعد از حمام، آب اضافی موها را به کمک حوله‌های لطیف و نانو بگیرید. سپس، اجازه دهید خود به خود در هوای آزاد خشک شوند.
 • اگر رنگ موی بلوند و سردی دارید، می‌توانید از شامپوهای بنفش برای احیای دوباره آنها کمک بگیرید. این شامپو، برای از بین بردن تناژ زرد و نارنجی موها موثر است.

سالن زیبایی مریم محمدی ارائه دهنده کلیه خدمات زیبایی واقع در گلسار رشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کارهای زیبایی از سایت مریم محمدی دیدن فرمایید.

صفحه اینستاگرام ما را دنبال بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *